Erdoğan rozwiał wątpliwości ws. akcesji Szwecji do NATO. Postawił warunek
Przypomnijmy: po napaści Rosji na Ukrainę, nastawienie społeczeństw szwedzkiego i fińskiego do kwestii przystąpienia do NATO uległo radykalnej zmianie.
Szwedzi i Finowie za porzuceniem neutralności
Innymi słowy, większość Szwedów i Finów uznała, że czas zrezygnować z zasady neutralności, której dotychczas hołdowano, i przystąpić do najpotężniejszego sojuszu wojskowego na świecie.
18 maja przedstawiciele rządów Szwecji i Finlandii złożyli na ręce sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga formalne wnioski o akcesję. Jednak zgodnie z Traktatem Północnoatlantyckim, przyjęcie nowych państw wymaga zgody ze strony wszystkich dotychczasowych członków sojuszu.
Erdoğan nie zgadza się na akcesję Szwecji
I tu pojawia się problem. Jak donosi agencja Reutera, prezydent Turcji Recep Erdoğan oświadczył w środę, 1 lutego, że Turcja nie ma nic przeciwko przystąpieniu Finlandii do NATO i sprzeciwia się kandydaturze Szwecji.
– Nasze stanowisko w sprawie Finlandii jest pozytywne, ale nie w sprawie Szwecji (...) Szwecja nie powinna w tym momencie zawracać sobie głowy próbami [akcesji – red.]. Nie powiemy „tak” ich aplikacji do NATO, dopóki pozwalają na spalenie Koranu– powiedział Erdoğan w trakcie przemówienia w parlamencie Turcji.
Dlaczego Turcja nie zgadza się na akcesję Szwecji?
Chodzi o fakt, że szwedzkie prawodawstwo – w przeciwieństwie do fińskiego – nie kryminalizuje publicznego spalenia Koranu, a także świętych ksiąg innych religii. Szwedzi dopuszczają tego typu czyny w ramach „wolności słowa”.
Warto dodać, że w ostatnich dniach doszło do spalenia Koranu m.in. przed ambasadą Turcji w Sztokholmie przez duńskiego, skrajnie prawicowego polityka Rasmusa Paludana. To jednak nie jedyny powód, dla którego Turcja zablokowała akcesję Szwecji.
Władze w Ankarze domagają się również przyjęcia przez Sztokholm ostrego kursu wobec Partii Pracujących Kurdystanu, czyli separatystycznego ruchu tureckich Kurdów. Jej działacze mogą liczyć na azyl w Szwecji, podczas gdy Turcja traktuje ich jako członków organizacji terrorystycznej.